اکسپرس اعتراف کرد؛ برتری قدرت نظامی ایران بر انگلیس

خبر مبارز Comments Off

یک نشریه بریتانیایی با مقایسه شاخص‌های قدرت نظامی بین ایران و بریتانیا تصریح کرده نیروهای نظامی ایران در مقایسه برخی شاخص‌ها بر قدرت نظامی بریتانیا برتری دارند.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از عصر ایران، پایگاه خبری ” اکسپرس” بریتانیا، با انتشار گزارشی در این باره نوشت:” به دنبال توقیف نفتکش “استنا ایمپرو” در تنگه هرمز از سوی ایران، تنش‌ها بین ایران و بریتانیا به سطح جدیدی افزایش یافته است.

“جرمی هانت”، وزیر خارجه (وقت) و “فیلیپ هاموند”، وزیر دارایی (وقت) بریتانیا، هر دو تایید کردند که دولت (وقت) “ترزا می‌” در جستجوی راه‌حلی دیپلماتیک برای اجتناب از افزایش تنش‌ها بین ایران و بریتانیا خواهد بود. اما هر دوی آن‌ها پس از ترمیم کابینه که چهارشنبه در پی انتصاب بوریس جانسون به سمت نخست‌وزیری صورت گرفت، از سمت‌هایشان کنار رفتند. جانسون هنوز اعلام نکرده که چگونه می‌خواهد این بحران را حل کند. ایران نیز تاکید کرده که به دنبال برخورد نظامی نیست.”

همزمان با ادامه تنش در روابط تهران و لندن و خودداری ایران از آزادی نفتکش بریتانیایی، تحلیلگران توان نظامی دو طرف را مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

به نوشته این گزارش: پایگاه اینترنتی”گلوبال فایر پاور“ قدرت نظامی ایران و بریتانیا را در سال 2019 بررسی کرده و در میان 137 کشور مورد بررسی، جایگاه این دو کشور را به ترتیب در رده‌های هشتم و چهاردهم قرار داده است. (یعنی قدرت نظامی ایران 6 پله برتر از قدرت بریتانیاست.)

این پایگاه اینترنتی با استفاده از فرمول کاملی که خود تهیه کرده است، موسوم به ”پاور ایندکس“ (شاخص قدرت)، قدرت نظامی کشور‌ها را ارزیابی می‌کند.

در ادامه این گزارش آمده: “مقایسه نیروهای نظامی بریتانیا و ایران نشان می‌دهد که بریتانیا درمورد نیروی انسانی، نیروهای زمینی و دریایی و منابع نفتی، ضعیف‌تر از ایران است.

اکسپرس سپس با یک مقایسه ” اینفوگرافیک” بین برخی شاخص‌های توان نظامی ایران و بریتانیا از برتری نسبی نیروهای نظامی ایران در برابر بریتانیا خبر داده است.

در این مقایسه چنین آمده :

جمعیت: جمعیت ایران بیشتر از بریتانیاست. ایران 83 میلیون جمعیت دارد و بریتانیا 65 میلیون. علاوه بر این حدود 40 میلیون نفر از مردم ایران آماده خدمت هستند که 48 درصد کل جمعیت این کشور را شامل می‌شود، در حالی که در بریتانیا 24 میلیون نفر (36.8 درصد) از مردم آماده خدمت در ارتش هستند.

مقایسه اینفوگرافیک برخی شاخص های توان نظامی ایران و بریتانیا

اکسپرس اعتراف کرد؛ برتری قدرت نظامی ایران بر انگلیس

اکسپرس اعتراف کرد؛ برتری قدرت نظامی ایران بر انگلیس

مجموع پرسنل نظامی: ایران 873 هزار نفر و بریتانیا 233 هزار نفر است.

تانک: ایران دارای 1634 تانک و بریتانیا 331

ناوها و کشتی های جنگی: ایران 395 فروند و بریتانیا 76 فروند

میزان تولید روزانه نفت: ایران 4 میلیون و 469 هزار بشکه و بریتانیا 910 هزار بشکه

تنها شاخصی که به لحاظ کمی در این مقایسه به نفع بریتانیاست توان هوایی است که بریتانیا دارای 811 فروند هواپیمای جنگنده و ایران دارای 509 فروند است.

Author

Back to Top