سردار جعفرآبادی: در سال‌های آینده به مدار ۳۶هزارکیلومتری می‌رسیم

سردار جعفرآبادی: در سال‌های آینده به مدار ۳۶هزارکیلومتری می‌رسیم

دسته‌بندی نشده Comments Off

سردار جعفرآبادی: در سال‌های آینده به مدار ۳۶هزارکیلومتری می‌رسیم

فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه گفت: برنامه داریم ارتفاع مداری را افزایش دهیم و در سال‌های آتی به مدار ۳۶هزارکیلومتری برسیم.

سردار جعفرآبادی: در سال‌های آینده به مدار 36 هزار کیلومتری می رسیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سردار علی جعفرآبادی فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفتگو با مجله اینترنتی نگار در خصوص موضوع ارتقای مداری ماهواره‌های ایرانی برای مدار 36هزارکیلومتری، اظهار داشت: برنامه داریم که با دعای خیر رهبر انقلاب و مردم عزیزمان و کمک دانشمندان‌مان در سپاه پاسداران و وزارت دفاع، ارتفاع مداری را افزایش دهیم و در سال‌های آتی به مدار 36هزارکیلومتری برسیم.

وی افزود: این ارتفاع مداری یا مدار ژئو از آنجا مهم است که مختص ماهواره‌های مخابراتی و تلویزیونی است و یک مدار بسیار راهبردی است که ماهواره‌ها در آن نسبت به یک ناظر زمینی به‌شکل ثابت و ساکن هستند. رساندن ماهواره به این مدار هم از جنبه اقتصادی برای کشور عایدات دارد و هم ابزاری برای حفظ دارایی‌های فضایی کشور مثل نقاط مداری ژئو است.

سردار جعفرآبادی تأکید کرد: رسیدن به این مهم نیاز به پیوستگی برنامه‌های فضایی دارد که با نصرت الهی و حمایت مسئولین به نتیجه خواهد رسید.

** 90درصد سازندگان ماهواره نور و ماهواره‌بر قاصد زیر 30 سال سن دارند

فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه در خصوص میانگین سنی تیم طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره نور و ماهواره‌بر قاصد نیز عنوان کرد: تقریباً تمام تیم‌های طراح، سازنده و کنترل‌کننده ماهواره‌بر و ماهواره از جوانان این کشور هستند. قاطعانه اعلام می‌کنم که 90 درصد این عزیزان زیر 30 سال سن دارند و همه متخصصینی که نقش مستقیم در پروژه دارند بلااستثناء در دانشگاه‌های داخل کشور تحصیل کرده‌اند.

وی گفت: ذهن و قلب این عزیزان سرشار از انگیزه‌های جهادی است و تمام اتاق‌ها و آزمایشگاه و کارگاه‌های آنها با عکس‌های بزرگ و کوچک شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید حاج حسن طهرانی مقدم مزین شده و این دو شهید بزرگوار عملاً به سراج منیر جهادگران عرصه هوافضا تبدیل شده‌اند. پرتابی که انجام شد هم محل پرتاب و هم تیم پرتاب ادامه تیمی هستند که با سردار تهرانی مقدم کار می‌کردند.

سردار جعفرآبادی با اشاره به پیچیدگی‌های پروژه‌های فضایی، عنوان کرد: با پیچیدگی این پروژه جدای از پیچیدگی‌های طراحی و ساخت و مونتاژ این سامانه، از لحظه پرتاب تا لحظه تزریق ماهواره حداقل 10 مکانیزم عمده مکانیکی، شیمیایی و الکترونیکی اتفاق می‌افتد که هرکدام جزئیاتی در دل خود دارند.

فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه گفت: سرعت 7500 متر بر ثانیه که رهبر انقلاب اعلام کردند معادل سرعت 27 هزار کیلومتر بر ساعت است و به‌دلیل همین سرعت زیاد ماهواره می‌تواند ظرف 1.5 ساعت یک دور به دور کره زمین بزند؛ این سرعت یعنی ما مسافت تهران ــ مشهد را ظرف 2 دقیقه طی کنیم و این سرعت عدد بزرگی است.

وی تأکید کرد: سخت‌تر از رسیدن به این سرعت،‌ دقت آن است که در محدوده 7500 متر بر ثانیه، دقت تزریق باید کمتر از 2 متر بر ثانیه باشد که مدار تزریق به‌شکل دایروی باشد.

Author

Back to Top