احتمال درگیری نظامی ایران و آمریکا در سوریه

خبر مبارز Comments Off
احتمال درگیری نظامی ایران و آمریکا در سوریه

احتمال درگیری نظامی ایران و آمریکا در سوریه

رویداد۲۴ رونی لیپ‌شوتز، استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه کالیفرنیاست. وی در این حوزه صاحب تالیفات زیادی است. از آثار این استاد دانشگاه می‌توان به «سیاست‌های فضای جهانی»، «رویا‌های جنگ سرد» و «اقتصاد جهانی» اشاره کرد.

رونی لیپ‌شوتز نظرات خود را درباره تصمیم ترامپ علیه سپاه و نقش تحریم‌ها در دشوار شدن ارسال کمک به سیل‌زدگان ایران بیان کرد.

سیاست واشنگتن عدم تعهد به حقوق بشر است

رونی با انتقاد از تحریم‌ها و کارشکنی‌هایی که مانع رسیدن کمک‌های بشردوستانه به ایرانیان و قربانیان سیل در ایران می‌شود، گفت: این سیاست واشنگتن است که هر وقت پای رقبایش در میان باشد، متعهد به حقوق‌بشر نیست. در این حالت مردم عادی که در کشور دشمن آمریکا زندگی می‌کنند، فاقد اهمیت می‌شوند.

عربستان متهم اصلی نقض حقوق بشر در سال‌های اخیر است

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها مدام از نقض حقوق بشر حرف می‌زنند، اما خود در جهت نقض حقوق بشر گام بر می‌دارند، گفت: واشنگتن مدام ایران را به نقض حقوق بشر متهم می‌کند در حالی که به نظر من عربستان متهم اصلی نقض حقوق بشر در سال‌های اخیر است، اما ایالات متحده به این اتفاق اهمیت نمی‌دهد چراکه صحبت از کشور دوست آمریکا یعنی عربستان سعودی است.

مردم سیل‌زده و به طور ویژه کودکان ایران بیش از گذشته نیاز به کمک‌های جهانی دارند

استاد دانشگاه کالیفرنیا با تاکید بر تاثیر تحریم‌ها بر زندگی مردم عادی گفت: آمریکا و دولت ترامپ به این موضوع اهمیت نمی‌دهند که تحریم‌ها و قوانین سخت‌گیرانه چه تاثیری می‌تواند بر زندگی مردم عادی و کودکانی داشته باشد که اکنون بیش از گذشته با توجه به سیل در ایران نیاز به کمک‌های جهانی دارند.

سیاست‌های نابخردانه ترامپ این روز‌ها مانع ارائه کمک‌های جهانی به مردمی شده است که بر اساس قواعد حقوق بشر نباید شامل تحریم‌ها شوند.

حرف‌های ترامپ در مورد حقوق بشر یک بازی تبلیغاتی است

وی افزود: معتقدم حرف‌های ترامپ در مورد حقوق بشر فقط یکی بازی تبلیغاتی است. چیزی جز این نمی‌تواند باشد.

ترامپ به شدت تحت تاثیر نتانیاهو است

استاد دانشگاه کالیفرنیا در ادامه به تاثیر اسرائیل در تصمیات ترامپ اشاره کرد و گفت: معتقدم ترامپ به تنهایی این تصمیمات را نمی‌گیرد. وی به شدت تحت تاثیر نتانیاهو است.

حامیان سیاست جنگ‌ طلبانه کاخ سفید، دنبال جذب رضایت اسرائیل هستند

وی افزود: افرادی که در دولت وی حضور دارند و سیاست‌های جنگ‌طلبانه را دنبال می‌کنند در واقع به دنبال این هستند که رضایت اسرائیل را جذب کنند و در واقع از اسرائیل حمایت می‌کنند.

حضور نتانیاهو در جریان تحریم‌های آمریکا علیه ایران هم حس می‌شود؛ تحریم‌هایی که اکنون اجازه ورود کمک‌های بشردستانه را به ایران نمی‌دهد.

اقدام آمریکا علیه سپاه اوضاع را پیچیده می‌کند

تصمیمات ترامپ لحظه‌ای و احمقانه است

لیپ‌شوتز در ادامه به تحلیل خود از تصمیم ترامپ برای اقدام علیه سپاه پاسداران اشاره کرد و گفت: تصمیمات ترامپ در لحظه صورت می‌گیرد و بسیار احمقانه است. این تصمیم ترامپ اوضاع را پیچیده می‌کند و راه را برای هر نوع گفتگو و تعامل سازنده و یا انعقاد توافقی دیگر میان ایران و آمریکا مسدود می‌کند.

وی تاکید کرد: ترامپ تصمیماتی از این دست داشته است. بگذارید به خروجش از برجام اشاره کنم؛ توافقی که به گمان همه توافقی منصفانه به حساب می‌آمد. این تصمیم هم تصمیمی احمقانه بود.

گویا ترامپ با این اقدامات به دنبال آن است که امکان ایجاد دیپلماسی سازنده میان ایران و آمریکا را از بین ببرد.

آمریکا به جای نگرانی درباره موشک‌های ایران، نگران انبار گسترده تسلیحات هسته‌ای اسرائیل باشد

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به ترس آمریکایی‌ها از نفوذ ایران در خاورمیانه گفت: نفوذ و نقش ایران در خاورمیانه آمریکایی‌ها را آزار می‌دهد. ترامپ بار‌ها برای توجیه اقداماتش به آزمایش‌های موشکی ایران اشاره کرده است، اما من می‌گویم ترامپ به جای اینکه نگران موشک‌های ایران باشد، باید نگران انبار گسترده ذخایر تسلیحات هسته‌ای در اسرائیل باشد.

احتمال درگیری نظامی ایران و آمریکا در سوریه وجود دارد

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی به احتمال درگیری نظامی بین ایران و آمریکا در پی تصمیمات اخیر کاخ سفید اشاره کرد و گفت: معتقدم احتمال درگیری نظامی میان ایران و آمریکا در مناطقی مانند سوریه وجود دارد؛ چراکه سوریه نقطه‌ای است که حضور ایران در این منطقه، اسرائیل را تهدید می‌کند بنابراین ممکن است که برای دفاع از اسرائیل، آمریکا ایران را در این منطقه تحت فشار قرار دهد.

Author

Back to Top