مانور مشترک نظامی ایران و عمان برگزار می‌شود

خبر مبارز Comments Off
مانور مشترک نظامی ایران و عمان برگزار می‌شود

مانور مشترک نظامی ایران و عمان برگزار می‌شود

۱۲۰ تن از فعالان تجاری و اقتصادی کشور در بخش‌های مختلف با سفیر ایران در عمان دیدار و رایزنی کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، در این دیدار که با حضور رایزنان تجاری و اقتصادی سفارت در شهر مسقط عمان برگزار شد، سفیر ایران در این کشور عربی ضمن خوش آمدگویی و ابراز خوشحالی و مسرت از دیدار با چنین جمع فعال و با انگیزه‌ای اظهار کرد: ما در حال حاضر هیچ‌گونه مشکلی با عمان نداریم که بارزترین نشانه آن سفر آسان چنین جمعی به عمان و برگزاری این نشست است. نشانه دیگر آنکه در حال حاضر کمیته نظامی مشترک ما در عمان حضور دارد و در روزهای آینده مانور مشترک برگزار می‌کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری شاهرودی ادامه داد: هم‌زمان قائم مقام وزیر کشاورزی عمان هم در ایران است و قراردادهایی نیز به خصوص در زمینه شیلات امضا خواهد شد. فلذا ما غیر از قرابت‌های فرهنگی و همسایگی از یک روابط مطلوب و پایداری نیز با عمان برخورداریم. سفارت ظرف دو سال اخیر بسیار تلاش کرده تا تسهیلات قابل توجهی را در زمینه رفت و آمد هم‌وطنان ایرانی فراهم کند که نتیجه آن این شده که برخلاف گذشته که گرفتن ویزا چند ماه طول می‌کشید آن‌هم با هزینه بسیار بالا، الان دریافت روادید در فرودگاه با هزینه بسیار اندک نسبت به قبل میسر است و از طرفی روادید عمانی‌ها را نیز برداشته‌ایم یعنی عمانی‌ها برای رفتن به ایران دیگر نیاز به اخذ روادید ندارند و این بدین معناست که رفت و آمد آنها هم بسیار تسهیل شده و کار با آنها بسیار راحت تر شده که این امر برای رونق کسب و کار بسیار مفید است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین از اقدامات دیگری که برای تسهیل رفت و آمد ایرانیان انجام داده‌ایم، افزایش پروازها از ۲۰ پرواز به ۴۸ پرواز در هفته بوده و خطوط کشتیرانی نیز افزایش یافته به طوری که ظرف دو هفته آینده یک خط کشتیرانی دیگر نیز شروع بکار خواهد کرد. نکته دیگر آن است که به عمان باید به عنوان یک بازار ۵۰۰ میلیونی نگریست نه یک بازار ۵ میلیونی چرا که از طریق این کشور می‌توان حتی تا آفریقای جنوبی نیز به راحتی کالا صادر کرد.

سفیر ایران در مسقط در ادامه به حجم تجارت با عمان اشاره کرد و افزود: حجم تجارت ما در ۱۱ ماهه سال ۹۷، ۷۰۰ میلیون دلار بوده که از این میزان ۲۵۰ میلیون دلار ارزش واردات ایران از عمان بوده و ۲۸۱ میلیون دلار تبادل تجاری به نفع ایران بوده و برآورد ما این است که این مقدار در آینده نزدیک به یک میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

در ادامه این نشست سفیر ایران به اتفاق عبدالخانی رایزن تجاری و بازرگانی سفارت به پرسش‌های متعدد حاضرین در زمینه‌های مختلف پاسخ دادند.

بنا بر اعلام سفارت ایران در عمان، هیأت مزبور به لحاظ تعداد بزرگترین هیأت تجاری ایرانی بوده که ظرف دو سال گذشته به عمان سفر کرده است.

Author

Back to Top