جنگنده‌های میراژ به رادار و تسلیحات ایرانی مجهز شدند

خبر مبارز Comments Off

امیر واحدی در گفتگو با تسنیم: جنگنده‌های میراژ به رادار و تسلیحات ایرانی مجهز شدند

جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از تجهیز جنگنده‌های میراژ نهاجا به رادار و تسلیحات بومی خبر داد.

جنگنده‌های میراژ

جنگنده‌های میراژ

امیر حمید واحدی جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعیدرباره تجهیز و تسلیح جنگنده‌های میراژ F-1 نیروی هوایی ارتش به تجهیزات بومی گفت: هم‌اکنون مشکل رادار این جنگنده برطرف شده است و جنگنده‌های میراژ به رادار بومی تجهیز شده‌اند.

وی افزود: این جنگنده‌ها همچنین به انواع تسلیحات بومی نیز مجهز شده‌اند.

آذرماه سال 93 نیز محمد اسلامی معاون وقت وزیر دفاع در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم از تجهیز جنگنده‌های میراژ به سیستم سلاح ایرانی خبر داده و گفته بود که می‌توان حتی موشک‌های کروز با برد 300 کیلومتر نیز روی این جنگنده نصب کرد.

به گزارش تسنیم میراژ F-1 جنگنده تهاجمی ساخت شرکت داسوی فرانسه است و در سال 1973 در ارتش فرانسه و چند کشور دیگر به‌کارگیری شد. این جنگنده در انواع مختلف برای مأموریت‌های متفاوت از جمله برتری هوایی، شکاری و پشتیبانی نزدیک زمینی طراحی و تولید شده است و قادر است با به‌کارگیری طیف متنوعی از تسلیحات مأموریت‌های متفاوتی را اجرا کند.

در جریان دفاع مقدس فرانسه تعدادی جنگنده میراژ در اختیار ارتش عراق گذاشت تا از آنها علیه ایران استفاده کند. سال‌ها بعد و در جریان جنگ خلیج فارس تعدادی از جنگنده‌های عراقی از جمله تعدادی جنگنده میراژ F-1 در دو نوع تک و دوسرنشینه به ایران پناهنده شدند که ایران آنها را به‌عنوان غرامت جنگ در اختیار گرفت.

سال‌ها بعد سرهنگ بهروز نقدی‌بیک یکی از خلبانان باسابقه نیروی هوایی ارتش بدون در اختیار داشتن هیچ‌گونه دستورالعملی و بدون هیچ‌گونه آموزشی موفق به پرواز با جنگنده میراژ شد و به این ترتیب این جنگنده در نیروی هوایی ارتش عملیاتی شد. خلبان نقدی‌بیک روز گذشته دار فانی را وداع گفت.

Author

Back to Top