۱۰ ویژگی شگفت‌انگیز جدیدترین ماهواره‌بر ایران

دسته‌بندی نشده Comments Off

گزارش ویژه تسنیم| ۱۰ ویژگی شگفت‌انگیز جدیدترین ماهواره‌بر ایران/ سپاه

موشک ۳مرحله‌ای قاصد

را چگونه ساخت؟

ماهواره‌بر قاصد که اولین ماهواره نظامی ایران را به مدار ۴۲۵کیلومتری زمین فرستاد، اولین موشک ۳مرحله‌ای است که در کشور ساخته شده و در حوزه عملیاتی نیز به‌کار گرفته شده است، گزارش تسنیم را بخوانید.

گزارش ویژه تسنیم| 10 ویژگی شگفت‌انگیز جدیدترین ماهواره‌بر ایران/ سپاه موشک 3 مرحله‌ای قاصد را چگونه ساخت؟

گروه دفاعی خبرگزاری تسنیمــ روز چهارشنبه سوم اردیبهشت ماه، نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اولین ماهواره نظامی با نام نور را به‌وسیله ماهواره‌بر «قاصد» به مدار 425کیلومتری زمین فرستاد؛ «قاصد» جدیدترین ماهواره‌بر ساخت ایران و یک ماهواره‌بر 3مرحله بود که خبر آن یکی از مهمترین سوژه‌های روزهای اخیر محسوب می‌شود.

نیروی هوافضا که از تغییر در تعاریف مأموریتی نیروی هوایی سپاه در سال 88 شکل گرفت، با تشکیل فرماندهی فضایی، اقدام به تدوین نقشه راهی برای ایجاد قدرت مورد نیاز در عرصه فضا در حوزه دفاعی برای جمهوری اسلامی ایران کرد.

ایجاد قابلیت پرتاب ماهواره با توجه به نیاز گسترده به بسترهای فضاپایه که امروزه به‌طور قطعی به یک ضرورت برای قدرتمند بودن تبدیل شده است از جمله اهداف نیروی هوافضای سپاه بود.ین مأموریت ماهواره نور “شناسایی” است/ سنسورهای مأموریتی نور تا 10 روز آینده فعال می‌شوند

همان‌طور که گفته شد، ماهواره‌بر 3مرحله‌ای قاصد که بدون هیچ خبر قبلی ساخته و پرتاب شد، اولین ماهواره‌بر سپاه است و اولین ماهواره نظامی ایران با نام نورــ‌1 را در مدار حدود 425کیلومتری با موفقیت کامل در اولین پرتاب خود تزریق کرد و ما در این گزارش به بررسی نکات مختلف پیرامون این ماهواره‌بر و برخی مهمترین ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت.

* ساختار قاصد

ماهواره‌بر قاصد از سه مرحله تشکیل شده است؛ مرحله اول پیشران راکتی سوخت مایع، مرحله دوم، سوخت جامد و مرحله سوم بنا بر شواهد موجود، سوخت مایع است.

این سه مرحله با یک ساختار خطی و در طول هم قرار گرفته اند که در مرحله اول قاصد، سپاه به جای توسعه یک پیشران جدید، از یک ابتکار آزموده شده در دنیا استفاده کرده و آن هم به کارگیری یک موشک نظامی بالستیک در مأموریت پرتاب ماهواره است.

در گذشته و خصوصاً پس از پایان جنگ سرد و کاهش تنش های نظامی، موشک های بالستیک قاره‌پیمای متعددی به منظور قراردهی ماهواره ها در مدار زمین به کار گرفته شدند. سپاه نیز از مرحله اول موشک قدر برای این منظور استفاده کرده است که سبب حذف کامل هزینه تحقیق و توسعه، طراحی، شبیه سازی، ساخت و آزمایش و کسب قابلیت اطمینان برای مرحله اول ماهواره‌بر می شود.

ساختار ماهواره‌بر قاصد‌ــ1 با طول کلی حدود 18.1 متر

در نتیجه با کاهش قابل توجه هزینه و زمان و استفاده از محصولی با سطح آمادگی فناوری (TRL) بالا، بخش مهمی از پروژه، به انجام رسیده است.

در قسمت فوقانی موشک‌های قدر، یک بخش هماهنگ کننده بین قطر 1.25 متری بدنه و قطر کمتر کلاهک وجود دارد. در قاصد نیز با توجه به قطر کمتر مراحل دوم و سوم، نیاز به چنین بخشی وجود داشت که مجدداً طراحی شده است زیرا قطر مراحل دوم و سوم قاصد بیشتر از قطر پایه سرجنگی موشک قدر است.

موشک قدر در انواع مختلف خود جرم 17000 تا 17250 کیلوگرم داشته و به طور معمول سرجنگی 650 کیلوگرمی حمل می کند. در نتیجه با حذف سرجنگی، جرم باقیمانده که در مرحله اول قاصد-1 استفاده شده است در حدود 16350 تا 16600 کیلوگرم قابل تخمین است.

Author

Back to Top